Cumartesi , Ocak 28 2023
Home / Makaleler / DÜNYA, TÜRKİYE ve KÜRDİSTAN KAMUOYUNA

DÜNYA, TÜRKİYE ve KÜRDİSTAN KAMUOYUNA

DÜNYA, TÜRKİYE ve KÜRDİSTAN KAMUOYUNA

12 Haziran Genel Seçimleri öncesi ve sonrası yaşananlar bir kere daha gösterdi ki; TC devleti halkımıza, onun haklarına ve iradesine karşı topyekün savaş halini sürdürmekte ısrarlıdır.
YSK’nın aday vetolarını halkımız kitlesel direnişlerle geri püskürttü; “Alavere dalavere Kürt Memet nöbete!” politikalarının tarih sayfaları arasında kaldığını dosta düşmana gösterdi. Emek, demokrasi ve Özgürlük Blok’u adaylarından 36’sını milletvekili seçerek TC’ne tarihsel bir ders verdi.
Askeri ve polisiye operasyonlara, baskı ve yıldırma politikalarına, yoğun gözaltı ve tutuklamalara, kara ve kirli propagandalara rağmen ardarda kazanılan bu başarıların devleti ve AKP’ni fazlasıyla rahatsız ettiği açık bir gerçektir.
Yakın geçmişte halkımızın meşru ve legal alandaki mücadelesinin önünü kesmekte sık sık Anayasa Mahkemesi kullanıldı. Şimdi ise Yüksek Seçim Kurulu ve Yargıtay devreye kondu. Yasal hileler art arda devreye sokuluyor. Ne hak, hukuk adalet gözetiliyor; ne de ahlak, erdem ve dürüstlük.
“Askeri operasyonlar sürdürülürse PKK’de cevap verir ve şiddet tırmanır” saptaması yapan Hatip Dicle’ye “Terör propagandası yapmaktan…” dolayı ceza veren yargı anlayışı hukuki olmadığı gibi yasal da değildir. Yargıtayın jet hızıyla H. Dicle dosyasını onaması normal bir prosüdür olarak da açıklanamaz.
İnsanlığını yitirmemiş herkes adalet terazisinin bir gözüne 85 bin Diyarbakırlının oyunu, diğer gözüne de 3 TC siyasi hakiminin oyunu koysun ve iyice bir düşünsün istiyoruz. Hangi kefe akla, vijdana hakka ve hukuka daha uygundur?
Türkiye’de yaşı 40’ın üzerinde olan herkes bilir ve hatırlar: 12 Eylül darbe koşullarında bile tutukluyken milletvekili seçilenler tahliye edildiler ve en kısa zamanda milletvekilliği görevlerine başladılar. Bir önceki seçimde İstanbul 1. Bölgeden milletvekili seçilen Sebahat Tuncel, seçildiğinde cezaevindeydi; ve hemen tahliye edilmişti.
Şimdi ne oldu ve ne değişti? Olan ve değişen iki temel konu var: 1- Halkımız çok açık ve net bir irade beyanında bulundu ve bu TC devletini fazlasıyla ürkütüp korkuttu. 2- Devletle ve büyük sermayenin bir kısmıyla olan kısmi sorunlarını çözüp kendisini garantiye alan AKP devletle bütünleşme sürecini tamamladı.
TC’nin bir Milli Güvenlik Devleti ve bu devletin başının da MGK olduğu her sağduyu sahibi tarafından biliniyor. MGK onayından geçmemiş hiç bir temel politika Türkiye’de uygulama alanına konamaz. Bu gerçeklikten dolayıdır ki, YSK onayından geçmiş milletvekili adaylarının milletvekili seçildikten sonra serbest bırakılmamaları ve görevlerini yapmaktan alıkonulmalarının sorumlusu MGK ve bu kurulda çoğunluğu elinde bulunduran AKP’dir.
Halkımızın seçimde ortaya koyduğu irade cezalandırılmak isteniyor. Yani yeni Osmanlı oyunları tezgahlanıyor.
Biz KKP Merkez Komitesi olarak seçimlerden önce “Emek, demokrasi ve Özgürlük Bloku”nu desteklediğimizi açıkladık. Halkımıza da blok adaylarına oy vermeleri için çağrı yaptık.
Bundandır ki, halkımızın seçtiği 36 milletvekili bizim de vekillerimizdirler. Sonuna kadar kendilerini desteklemeye devam edeceğiz. Seçim sonrası sürece ilişkin aldıkları ve alacakları kararların yanında olacağız.
Duyarlı tüm kişi ve kurumları halkımızın ve onun seçtiği vekillerinin yanında olmaya çağırıyoruz.

KKP
Kürdistan Komünist Partisi
Merkez Komitesi
26.06.2011

Bölüme ait diğer yazılardan!

Sömürgeci Turk Devletinin Kurdistan‘daki Katliam ve Soykırım Saldırılarına Karşı Ulusal birlik Ruhu ile Seferber Olalım!

Sömürgeci Turk Devletinin Kurdistan‘daki Katliam ve Soykırım Saldırılarına Karşı Ulusal birlik Ruhu ile Seferber Olalım …

19.282 comments


    Fatal error: Allowed memory size of 125829120 bytes exhausted (tried to allocate 23069120 bytes) in /var/www/web24982424/html/partiyakomunistekurdistan/wp-includes/class-walker-comment.php on line 185